Skutki środowiskowe kłusownictwa wodnego: sposoby ochrony naszych dróg wodnych

19-04-22

Dodał przewodniczący

Kłusownictwo na zbiornikach wodnych

Kiedy myślimy o kłusownictwie, przychodzą nam na myśl obrazy pand czerwonych i panter śnieżnych. Jednak słowo "kłusownictwo" nabrało innego znaczenia dla grupy ludzi, którzy regularnie spotykają się, aby łowić ryby w zbiornikach wodnych. W ostatnich latach kłusownicy skierowali swoją uwagę z dzikich zwierząt na ryby w zbiornikach i jeziorach. To skłoniło urzędników departamentu leśnego w całych Indiach do ostrzeżenia ludzi przed jedzeniem tych skłusowanych ryb lub związaniem się z taką działalnością. Ale dlaczego ci urzędnicy są tak zaniepokojeni? Aby zrozumieć to lepiej, musimy zrozumieć, co pociąga za sobą kłusownictwo i jakie są zagrożenia.

Co oznacza kłusownictwo?

Kłusownictwo to nielegalne polowanie lub chwytanie ryb lub zwierząt. Kiedy ktoś kłusuje ryby, łowi je bez licencji lub zezwoleń połowowych. Kłusownicy często łowią ryby za pomocą zakazanych sieci, w nieodpowiednich porach roku lub w miejscach, gdzie łowienie jest zabronione. Kłusownictwo jest również znane jako nielegalne połowy lub kradzież ryb.

Jak działają kłusownicy łowiący ryby?

Niektórzy kłusownicy łowią ryby za pomocą sieci skrzelowych, które są umieszczone pod wodą. Podczas gdy inni używają żurawi i wędek. Kłusownicy najczęściej używają nielegalnych sieci i sprzętu do połowu ryb we wczesnych godzinach porannych. Robią to, ponieważ woda jest spokojniejsza i jest mniej ryb, które można spłoszyć. Kłusownicy są często bardziej zainteresowani ilością niż jakością. Łowią więc jak najwięcej ryb. Jest to problematyczne, ponieważ wiele z tych ryb to młode osobniki, które nie miały czasu na rozmnożenie się i powiększenie populacji. Kłusownicy łowią również w miejscach zakazanych, jak np. w górnych biegach rzek, które są bogate w różnorodność biologiczną. Obszary te są zwykle niedostępne, ponieważ są to tereny lęgowe lub siedliska rzadkich stworzeń wodnych.

Czy kłusownictwo na zbiornikach wodnych jest legalne?

Nie. Kłusownictwo na zbiornikach wodnych nie jest legalne. Możesz myśleć, że ponieważ zbiornik jest stworzony przez człowieka, to automatycznie legalne jest łowienie w nim ryb. Ale tak nie jest. Kłusownictwo na zbiornikach wodnych lub jakichkolwiek innych akwenach jest nielegalne. Dzieje się tak dlatego, że korzystanie z wody i jej zasobów musi być uregulowane. Ważne jest również, aby działalność połowowa była regulowana, aby zapobiec przełowieniu.

Kłusownictwo na zbiornikach wodnych zagrożeniem dla ryb

Niektóre gatunki ryb, które są wrażliwe na przełowienie, są zagrożone wyginięciem z powodu kłusownictwa na zbiornikach wodnych. Ryby, które są łatwo dostępne na rynku, są w większości hodowane. Dzieje się tak dlatego, że dojrzewanie i wzrost ryb do rozmiarów odpowiednich do odłowu wymaga czasu. Ale w jeziorach, rzekach i zbiornikach wodnych występuje również wiele gatunków ryb występujących naturalnie. Metody połowu stosowane przez kłusowników zagrażają przetrwaniu tych rzadkich gatunków. Chociaż gatunki ryb słodkowodnych nie są tak wysoko cenione jak ryby morskie, są one podstawowym źródłem pożywienia dla wielu ludzi. Kłusownictwo na zbiornikach wodnych jest również złe dla ekosystemu. Wiele gatunków stworzeń wodnych jest zagrożonych z powodu tej nielegalnej działalności połowowej.

naszewody.pl Wiodące na świecie źródło informacji na temat wakacji na wodzie zawiera informacje o tym, dokąd się udać, co robić i jak podróżować łodzią.

Copyright naszewody.pl, 2022